Zapalenie dziąseł jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przez lekarzy stomatologów. Najczęściej prowadzi do niej nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choć zdarza się, że za stan zapalny przyzębia odpowiedzialne są inne czynniki. Czym jest zapalenie dziąseł, jak się objawia, jakie są jego przyczyny i jak leczy się zapalenie dziąseł? Jak skutecznie się chronić przed tą chorobą?
Zapalenie dziąseł – objawy
Zapalenie dziąseł może objawiać się na kilka sposobów. Dziąsła mogą się obkurczyć odsłaniając szyjki zębowe lub być obrzęknięte, jeszcze bardziej przysłaniając zęby. Ponadto dziąsła stają się przekrwione, często podczas mycia zębów krwawią. Może także pojawić się nieprzyjemny zapach z ust. W zaawansowanym stadium choroby może pojawić się wysięk ropny z części dziąseł, dziąsła mogą także bardzo boleć, a ból nie będzie ustępować nawet po zażyciu silnych leków przeciwbólowych, jak Ketonal.
Lekceważone zapalenie dziąseł z czasem przerodzi się w parodontozę, w wyniku której zęby zaczną się chwiać, a w najgorszym przypadku wypadać. Dlatego tak ważne jest, by dbać nie tylko o same zęby, ale o całe przyzębie, a stan jamy ustnej kontrolować na bieżąco u lekarza stomatologa.
Zapalenie dziąseł a nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Nawet myjąc zęby dwa razy dziennie, możemy w nieodpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej. Jak to możliwe? Przede wszystkim często myjemy zęby zbyt krótki i niedokładnie. Rzadko też pamiętamy o konieczności nitkowania przestrzeni międzyzębowych oraz płukania ust płynami stomatologicznymi. Takie działania są niezbędne, by skutecznie redukować płytkę nazębną, która powstaje wskutek odkładania się resztek jedzenia, produktów metabolicznych bakterii, białek śliny, złuszczonych komórek śluzówki jamy ustnej oraz fosforu i wapnia. Niedoczyszczona płytka nazębna, która pozostaje na zębach dłuższy czas, twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, który usunąć należy u stomatologa.
Czasami układ zębów utrudnia nam ich dokładne czyszczenie – wąskie szczeliny międzyzębowe czy trudno dostępne ósemki znacznie utrudniają mycie zębów. Dlatego tak ważne jest, by oprócz ich szczotkowania, używać nici dentystycznych (lub mini szczoteczek do szczelin międzyzębowych) oraz płynu stomatologicznego. Warto wybierać produkty, które najskuteczniej usuwają płytkę nazębną – pastę do zębów Lacalut, Elgydium czy Parodontax, specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej oraz miękkie szczoteczki, którymi nie podrażnimy dziąseł, a skutecznie doczyścimy zęby, również w miejscu styku z dziąsłami.
Higienizacja jamy ustnej – profilaktyka zapalenia dziąseł
Oczywiście codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna, by nasze zęby i dziąsła pozostały zdrowe. Niezbędne są jednak regularne kontrole u stomatologa, który nie tylko dokona przeglądu naszego uzębienia, ale także wykona profesjonalną higienizację jamy ustnej. Skalling, czyli ściąganie kamienia, polerowanie szkliwa oraz fluoryzacja pozwoli nam zadbać o zęby i dziąsła w sposób, w jaki nie zadbamy o nie w domu.
W przypadku zauważenia problemów z dziąsłami, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa, który może również poprosić o konsultację z periodontologiem, specjalistą od chorób przyzębia. Oprócz skallingu może on wykonać również kiretaż, czyli dogłębne czyszczenie dziąseł, by usunąć bakterie i toksyny z miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów. W zdecydowanej większości przypadków takie zabiegi pomagają w wyleczeniu zapalenia dziąseł – a dzięki profilaktyce choroba nie powinna już nawrócić.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.
2 thoughts on “Zapalenie dziąseł – przyczyny, powikłania, leczenie i profilaktyka chorób jamy ustnej”