Komory chłodnicze to specjalne pomieszczenia o dużej izolacyjności cieplnej i paroszczelności. Przeznaczone są do przechowywania produktów i półproduktów wymagających określonej stałej temperatury. Wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz rolnictwie. Dzięki komorze chłodniczej temperatura i wilgotność szybko ustalana jest na wymaganym poziomie i parametry te utrzymują się przez cały czas, co gwarantuje dłuższą świeżość, przechowywanych w niej produktów.
Budowa komory chłodniczej
Komora chłodnicza zbudowana jest ze specjalnej blachy stalowej i płyt warstwowych o określonej izolacyjności cieplnej. Na wspólnej ramie montowane są pompy próżniowe wraz z zaworami sterującymi i kolektorem. Kolejne elementy to sprężarki chłodnicze, separatory i skraplacze. Do sprawnego działania niezbędne są regulowane przez sterownik podzespoły regulacji temperatury i poziomu podciśnienia oraz system sygnalizacji alarmów. Ważnym elementem są drzwi chłodnicze odpowiednio izolowane.
Próżniowe komory chłodnicze są najlepszym sposobem na zachowanie jakości produktów spożywczych, grzybów, czy leków. Schładzane w nich warzywa liściaste i kwiaty nie tylko nie więdną, ale także zachowują swoje wartości odżywcze i wizualne. Warzywa i owoce dłużej zachowują świeżość i nie są narażone na gnicie. Komora chłodnicza znacznie wydłuża czas przydatności produktów spożywczych, co przekłada się na ograniczenie strat. Jest to rozwiązanie energooszczędne w porównaniu z tradycyjnymi metodami schładzania.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.
Fot. Shutterstock