Wazektomia jest coraz popularniejszą formą antykoncepcji stosowaną przez mężczyzn. Niesie ona wiele korzyści, dlatego na wazektomię co roku decyduje się coraz więcej panów. Na czym polega wazektomia, jakie są jej zalety i czy jest to odwracalny zabieg?
Wazektomia – jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów?
Wazektomia jest zabiegiem urologicznym, polegającym na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, przez które plemniki transportowane są do prostaty. Podwiązując nasieniowody, zapobiega się więc wydostaniu się plemników z najądrzy – wazektomia jest więc wysoce skuteczną metodą antykoncepcji.
Wazektomię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przeprowadzający zabieg przecina nasieniowody, a następnie zamyka je poprzez elektrokoagulację igłową. Tak zabezpieczone zakończenia nasieniowodów umieszczane są w odległych od siebie fragmentach moszny. Wazektomia nie powoduje wstrzymania produkcji plemników, jednak dzięki podwiązaniu nasieniowodów plemniki nie przedostają się z najądrza do prostaty, gdzie w połączeniu z płynem powstaje nasienie. Zatem podczas wytrysku z cewki moczowej uchodzi ejakulat pozbawiony plemników, a podczas stosunku nie może dojść do zapłodnienia.
Wazektomia – zalety podwiązania nasieniowodów
Skuteczność wazektomii jako metody antykoncepcji ocenia się na 99%. Jest więc niemal tak samo skuteczna, jak hormonalna antykoncepcja stosowana przez kobiety i skuteczniejsza od prezerwatyw. Zabiegu nie trzeba powtarzać, dzięki czemu osoby, które nie starają się o potomstwo, nie muszą pamiętać o przyjmowaniu tabletek czy stosowaniu innej antykoncepcji. Ważnym jest również fakt, że wazektomię można cofnąć.
Wazektomia nie wywołuje żadnych zmian hormonalnych, dzięki czemu panowie po zabiegu nie odczuwają żadnych dolegliwości fizycznych ani psychicznych. Po wazektomii jakość życia seksualnego nie zmienia się, pacjent nie obserwuje wahań nastroju czy przyrostu masy ciała.
Wykonanie zabiegu poleca się przede wszystkim panom, którzy doczekali się już potomstwa lub świadomie z niego rezygnują. Zaleca się także, by mężczyźni nie mający stałej partnerki lub partnera nadal stosowali prezerwatywy, mimo przeprowadzenia wazektomii. Należy również pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu do 4 miesięcy od wykonania zabiegu. W Polsce na zabieg podwiązania nasieniowodów mogą zdecydować się panowie, którzy ukończyli 18. rok życia, chociaż do gabinetów lekarskich najczęściej zgłaszają się oni w wieku lat 30 lub starsi.
Artykuł powstał we współpracy z Jakubowska Esthetic