Brama wjazdowa potrzebuje odpowiednio dobranego siłownika. Jeśli planujemy go kupić, a kompletnie nie wiemy, an co zwrócić uwagę w tym temacie, ten artykuł zdecydowanie nam pomoże!
Ważne kwestie na sam początek
Żeby system automatycznego otwierania bramy działał prawidłowo i bez żadnych niespodziewanych problemów, musimy zatroszczyć się o to, by dopasować do niego siłowniki o odpowiedniej długości wysuwu. Równie ważna jest odległość pomiędzy skrzydłem bramy i słupkiem niezbędna do mocowania zawiasu. To są dwa kluczowe czynniki odpowiedzialne za żywotność siłownika. Ma to zawsze znaczenie, a już szczególnie, jak skrzydła bramy są mało przewiewne, wypełnione blachą lub szerokimi sztachetami, które są gęsto ułożone. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że taka brama podczas silnego wiatru jest szczególnie narażona na poważne przeciążenia.
Dlatego też, jak skrzydło bramy jest długie lub, jak jest ona nieprzewiewna, koniecznie trzeba zdecydować się na montaż dłuższego siłownika. Zasada jest tu prosta – im skrzydło jest dłuższe lub mniej przewiewne, siłowniki do bram muszą się charakteryzować sporą długością.
Ciężar skrzydła bramy – co od niego zależy?
Niezwykle istotne znaczenie ma też ciężar skrzydła bramy, gdyż ta wartość przekłada się na bezwładność bramy. Ta zaś wpływa na przeciążenie siłownika, gdy jest on poruszany i zatrzymywany. Ciężkie skrzydło wywołuje większą bezwładność, wymuszając zastosowanie mocniejszego i dłuższego siłownika. Im jest ono cięższe, tym siłownik musi być zarówno mocniejszy, jak i dłuższy.
Kiedy jeszcze wydłużenie siłownika jest konieczne?
To niezbędne także w sytuacji, jak brama ma szerokie słupki. Tutaj zawias umiejscowiony jest w dość dużej odległości od krawędzi słupka, do jakiej przymocowane jest mocowanie siłownika. Jeśli to zlekceważymy i zastosujemy siłownik o krótkim wysuwie, to musimy liczyć się z tym, że brama ani nie otworzy się na pełną szerokość, ani nie zamknie do końca. Nie trzeba chyba nawet dodawać, że w jednej, jak i drugiej sytuacji wiąże się to dużymi komplikacjami.
Jak więc widać, choć dobór siłownika do bramy nie jest specjalnie skomplikowany, to trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, o których wspomnieliśmy w artykule. Przypomnijmy, że długie skrzydło bramy musi zostać wyposażone w dłuższe siłowniki do bramy, a taka sama zasada obowiązuje w przypadku ciężkości, a więc im cięższe skrzydło bramy, tym silniejszy siłownik. To samo powiemy o kącie otwarcia bramy – większy kąt wymaga dłuższego siłownika.
A jak mamy wątpliwości co do tego, jaki siłownik kupić, to najlepiej wybierać model dłuższy i silniejszy. Mocy nigdy za wiele, a działanie bramy będzie lepsze. Zdecydowanie najgorszy scenariusz jest taki, gdy zakupiony przez nas siłownik jest po prostu za słaby.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Automatyka do bram.
Fot. Shutterstock