Jakie są sposoby cięcia metali?

Metal to jeden z częściej stosowanych materiałów. Zarówno w budownictwie, motoryzacji, branży meblowej, jak i wielu innych dziedzinach. Z metalu wykonuje się zarówno bardzo duże elementy konstrukcyjne, jak i niewielkie detale i części łączące. Jednak zanim znajdą swoje zastosowanie, przybiorą swoją końcową postać i opuszczą fabrykę, muszą zostać wycięte z większego arkusza metalu. I tu zaczyna się cała zabawa! Wiedzieliście, że technik cięcia metalu jest co najmniej kilka? Różnią się one między sobą pod względem zużywanej energii, szybkości cięcia, mają też różne oddziaływanie na cięty materiał. W zależności od wybranego rodzaju cięcia można uzyskać różny efekt końcowy i wykończenie krawędzi. Dziś przyjrzymy się kilu najciekawszym sposobom.

Cięcie laserowe metalu

Jedną z bardziej innowacyjnych metod jest cięcie metalu laserem. Najważniejszymi zaletami cięcia przy użyciu wiązki laserowej jest prędkość. Właśnie dlatego na tę metodę decyduje się tak wielu producentów. Pozwala to zoptymalizować czas pracy i przyspieszyć produkcję, a to prowadzi do obniżenia kosztów. Laser jest znany ze swojej precyzji. Za jego pomocą można wycinać zarówno bardzo duże elementy, jak i te bardzo drobne. Laserem można wyciąć w metalu nawet bardzo skomplikowane kształty, a co najważniejsze, dzięki specjalnemu oprogramowaniu można je powtórzyć. Technika ta jest niezwykle ceniona ze względu na jakość ciętych krawędzi. Są one wykończone bardzo dokładnie, gładko i bez ubytków, które mogłyby spowodować wadę danej części.

Czy wodą można ciąć metal?

Cięcie metalu laserem jesteśmy sobie w stanie wyobrazić bez większego problemu. No bo przecież laser to niemalże kosmiczna technologia i wielka moc. Ale wiedzieliście, że można ciąć metal wodą? Jest to równie innowacyjna metoda co cięcie laserowe. Cały proces dzieje się w niskiej temperaturze, przy użyciu bardzo silnie sprężonego strumienia wody, który wydostaje się przez wąską dyszę. Prędkość takiego strumienia jest niesamowita, ponieważ może nawet trzykrotnie przekraczać prędkość światła! Cięcie wodą jest ekologiczne. Podczas procesu cięcia nie wytwarzają się żadne gazy i szkodliwe substancje. Dodatkowo na materiał nie działa wysoka temperatura, więc nie ma ryzyka odkształceń. Niestety w przeciwieństwie do innych metod, wodą można ciąć blachy o niezbyt dużej grubości.

Kiedyś cięcie metalu wykonywało się przede wszystkim za pomocą przecinaków i zbijaków. Teraz metal dzieli się przy pomocy tlenu, plazmy, lasera, wody, łukiem elektrycznym. Każda następna technika jest jeszcze szybsza, jeszcze bardziej ekonomiczna i wydajniejsza. Kto wie, czym będziemy ciąć metal za na przykład 10 lat. Macie jakieś pomysły?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*