Roboty sprzątające – na które funkcje zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadają eksperci z MenWorld.pl
Najlepszy robot sprzątający to taki, który w pełni spełnia twojej potrzeby w zakresie sprzątania różnych pomieszczeń i typów powierzchni. Dostępne na rynku roboty sprzątające różnią się nie tylko ceną, ale i rodzajem nawigacji, a także oferowanymi funkcjami. Przed zakupem domowego pomocnika warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.
Choć roboty sprzątające radzą sobie z każdym typem podłogi, niektóre mogą wymagać zmiany ustawień, aby przejść z dywanu na płaską podłogę. Możesz również zdecydować się wybór modelu typowo do dywanów, który posiada szczotki główne boczne o dużej mocy ssania, dzięki czemu radzą sobie również z sierścią zwierząt i resztkami jedzenia, także tymi zeschniętymi, wczepionymi w dywan. Na początku robot porusza zanieczyszczeniami, aby oderwały się od podłoża, a później zasysa je. Sprzęt może być obsługiwany przy pomocy smartfonu lub poleceń głosowych.
Roboty sprzątające – szczotki boczne
Jeśli chcesz, aby praca robota sprzątającego nie przypomina zamiatania w wykonaniu twoich dzieci, sięgnij po model z dodatkowymi szczotkami po bokach. Pozwolą one na dokładne wyczyszczenie krawędzi i ciasnych narożników. W końcu nie kupujesz robota, by po nim poprawiać przy użyciu dodatkowych akcesoriów.
Roboty sprzątające – filtry i stacja ładująco-czyszcząca
Jeśli jesteś alergikiem, szukaj robota sprzątającego o wysokiej szczelności, wyposażonego w filtry Hepa. Aby zminimalizować lub całkowicie usunąć możliwość kontaktu z kurzem i alergenami, warto zdecydować się na zakup sprzętu ze stacją ładująco-czyszcząca. Dzięki tej funkcji robot po zakończonej pracy wraca do stacji dokującej, gdzie na sygnał o przepełnieniu wbudowanego pojemnika, następuje automatyczne opróżnianie.
Ładowanie robota sprzątającego i czas pracy
Szukaj sprzętu z wysokiej jakości akumulatorem. Jest to szczególnie ważne, gdy przestrzeń, wymagająca sprzątania jest naprawdę spora. W zależności od modelu czas pracy na jednym ładowaniu może wynosić od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Większość robotów, choć nie wszystkie, wykrywa niski poziom naładowania baterii i samodzielnie wraca do stacji ładującej. Odkurzacz ładuje się, zanim wyczerpie się bateria, co wydłuża ogólną żywotność baterii.
Pomocne funkcje
Roboty sprzątające średniej i wysokiej klasy mają wiele przydatnych funkcji, które poprawiają jakość sprzątania i obsługę sprzętu.
- Sterowanie przez aplikację – aplikacja, którą należy zainstalować na telefonie lub tablecie, pozwala zaplanować pracę robota (dokładne daty i godziny), zdalnie zmienić ustawienia, a ponadto monitorować działanie sprzętu i jego stan techniczny.
- Mapowanie i nawigacja – dzięki stworzeniu w systemie robota sprzątającego dokładnej mapy domu lub mieszkania, urządzenie lepiej wykonuje pracę.
- Bariery dostępu – dzięki tej funkcji można wyznaczyć tzw. wirtualne ściany, w których robot będzie się poruszał. W ten sposób ograniczamy dostęp do wybranych pomieszczeń, w których znajdują się np. łatwe do przewrócenia przedmioty.
- Automatyczny powrót do stacji dokującej – przy niskim poziomie naładowania akumulatora robot samodzielnie wraca do bazy, aby naładować baterię. Niektóre modele mają również funkcję wznowienia pracy, więc robot po odzyskaniu mocy będzie kontynuować sprzątanie w miejscu, w którym przerwał.
- Komunikaty głosowe – robot może poinformować nas np. o powrocie do stacji dokującej czy też przeszkodach, które spotyka podczas sprzątania.
- Spot – funkcja pozwala na sprzątanie wybranego fragmentu podłogi.