Branża budowlana ciągle się rozwija, a jednocześnie często stawia na tradycyjne rozwiązania. Niewątpliwie w jej przypadku znaczenie ma efektywność pracy, dlatego też na szeroką skalę wykorzystuje się pustaki szalunkowe.
Czym jest pustak szalunkowy?
Pustak szalunkowy jest to materiał murowy. Wykorzystuje się go do budowy ścian i właśnie fundamentów. Może występować w wersji zalewowej bądź zasypowej. Jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, gdyż wykonany jest z betonu klasy C20/25. Dzięki niemu można naprawdę szybko wznosić ściany fundamentowe czy piwniczne, a przy tym cechują go niezwykła wytrzymałość i dobre parametry techniczne. Na tym jego zalety się nie kończą, bo można z niego wykonać ściany przyziemia, czy też oporowe, a nawet słupowe. Pustaki mogą stanowić szalunek tracony. Pozwalają na wznoszenie konstrukcji o charakterze monolitycznym. Pustaki przyspieszają też pracę, gdyż nie wymagają deskowania. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że mają charakterystyczną budowę, a mianowicie są otwarte z obu stron.
Rodzaje pustaków szalunkowych
Pustaki szalunkowe występują w wielu wariantach. Można wybrać modele słupkowe, które pozwalają na wznoszenie słupów, natomiast fundamentowe wykorzystywane są do wznoszenia ścian fundamentowych oraz piwnicznych. Można też postawić na pustak szalunkowy filarowy, który jak sama nazwa wskazuje służy do wznoszenia filarów. Natomiast pustak szalunkowy wieńcowy występuje w dwóch wariantach. Można wybrać model typu C bądź L. Oczywiście służy on do szalowania wieńców w stropie. Wszystkie pustaki mają naprawdę dużą wytrzymałość na ściskanie. Wynika to z faktu, że wykonane są z mieszanki betonowej, która poddawana jest wibroprasowaniu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater Wyroby Betonowe.
Fot. Shutterstock