Mieszkańcy obszarów, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej, muszą we własnym zakresie zatroszczyć się o odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego. Obecnie najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Co warto wiedzieć o tej inwestycji? Poznaj największe zalety przydomowych oczyszczalni!
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tania i wygodna eksploatacja
Budowa oczyszczalni ścieków wymaga większych nakładów finansowych, niż budowa szamba. Jednak w bliskiej perspektywie inwestycja ta zwraca się – średnio zwrot środków następuje po 2 latach, a w kolejnych latach na inwestycji tej oszczędzamy. Jest to możliwe dzięki taniej eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. W przeciwieństwie do szamba, które opróżniamy raz w miesiącu, rzadziej raz na dwa miesiące, przydomową oczyszczalnię – a właściwie osadnik gnilny – opróżniamy raz lub dwa razy w roku. Dzięki temu oszczędzamy na wywozie ścieków, a przy okazji eksploatacja oczyszczalni jest dla nas wygodniejsza niż eksploatacja szamba.
Proekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków
Decydując się na taką inwestycję, stajemy przed wyborem jednego z kilku rodzajów oczyszczalni:
- biologiczna oczyszczalnia ścieków
- biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków
- drenażowa oczyszczalnia ścieków
Wybór oczyszczalni należy dostosować do warunków gruntowych, warunków zabudowania, przepisów i ilości osób, które będą korzystać z tej instalacji. Dlatego tak ważne jest właściwy dobór parametrów oczyszczalni – o jej budowę warto poprosić specjalistyczną firmę, która przeprowadzi badania gruntu i dobierze optymalne rozwiązanie do naszego gospodarstwa domowego.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bio Eden.
Fot. Shutterstock.