Wiosną zabieramy się za gruntowne porządki. Sprzątamy dom i ogród, a często zapominamy o naszym samochodzie, którą zimą narażony był na szkodliwe czynniki zewnętrzne, negatywnie wpływające na stan naszego pojazdu. Warto co roku przeprowadzić wiosenny przegląd samochodu i przeprowadzić kilka drobnych, a znaczących zabiegów.
Podwozie samochodu po zimie – szkodliwe działanie soli drogowej na podwozie i karoserię samochodu
Opady śniegu sprawiają, że niecierpliwie wypatrujemy pługo-solarek, które odgarniają śnieg i posypują drogę solą. Dzięki temu śnieg i lód topnieją, a my jeździmy po czarnym asfalcie. Choć zwiększa to bezpieczeństwo na drogach, coraz częściej porusza się kwestię słuszności tej metody. Cierpią przede wszystkim zwierzęta, niszczeje obuwie, ale także nasze samochody. Sól wżera się w karoserię, przez co może powstać rdza, a nawet dziury. Dlatego po zimie koniecznie udaj się na myjnię samochodową i umyj samochód, szczególnie skupiając się na jego podwoziu. Także zimą, gdy nadchodzi odwilż, warto umyć samochód lub chociaż opłukać jego podwozie. Tak niewiele potrzeba, by znacznie przedłużyć życie naszego samochodu.
Sprawdź stan zawieszenia samochodu
Niskie temperatury, śnieg, lód, a także coraz większa liczba samochodów na drodze sprawiają, że polskie drogi po zimie przypominają szwajcarski ser. Nie pomaga także niekiedy wątpliwa jakość asfaltu wykorzystywanego podczas remontów dróg, a także fakt, że dziury są łatane na szybko. Wahacze i amortyzatory na naszych drogach dostają w kość przez cały rok, ale zima i wczesna wiosna to wyjątkowo bezlitosne okresy dla zawieszenia samochodu.
Jeśli jesteś w stanie samodzielnie ocenić stan pojazdu, możesz podnieść jedną część samochodu i sprawdzić luzy w zawieszeniu, poruszając pionowo kołami. Jeśli nie są one sztywne i wyczuwasz luz lub słyszysz stuki, czeka Cię naprawa zawieszenia.
Zmiana opon na letnie
Część z nas jeżdżą na oponach wielosezonowych. Jeśli nie mieszkamy na terenach górskich, a naszym samochodem poruszamy się głównie po mieście, jest to dobre rozwiązanie. Opony wielosezonowe nie radzą sobie co prawda tak dobrze na śniegu i lodzie, jak zimowe opony, za mają znacznie lepszą przyczepność na suchym asfalcie niż zimowe opony. Duży błąd popełniają jednak osoby jeżdżące cały rok na letnich oponach.
Jeśli stosujesz dwa rodzaje opon, pamiętaj, by wiosną zmienić opony na letnie. Przyjmuje się, że najlepszy moment na zmianę opon jest wtedy, gdy temperatura w południe utrzymuje się w okolicach 8 stopni C przez co najmniej kilka dni. Czasami zdarza się, że mimo ocieplenia, temperatura spada poniżej zera nawet w kwietniu, a czasami i w maju, a niżowi towarzyszą opady śniegu. Takich sytuacji nie możemy jednak przewidzieć i powinniśmy się z nimi liczyć.
Oprócz przeglądu oczywistych części, takich jak zawieszenie, warto także sprawdzić równie ważne elementy wyposażenia samochodu, o których niestety często zapominamy. Przede wszystkim przygotujmy klimatyzację na lato (odgrzybmy ją i nabijmy), ale sprawdźmy także czy mocno eksploatowane zimą wycieraczki do szyb dobrze zbierają brud i wodę, zapewniając nam dobrą widoczność. Tak dokładny przegląd samochodu po zimie zapewni Ci bezpieczeństwo oraz uchroni przed dużymi wydatkami, które są skutkiem zaniedbania samochodu.
1 thoughts on “Przegląd samochodu po zimie – na co zwrócić uwagę, gdy stopnieją ostatnie śniegi?”