Zależy Ci na trosce o środowisko, masz świadomość zagrożeń, na które jest narażone, a także ich konsekwencji? Chcesz, by Twój domy był jak najbardziej przyjazny środowisku? Jeśli nie możesz podłączyć go do gminnej sieci kanalizacyjnej, postaw na biologiczną oczyszczalnię ścieków.
Ekologiczne zalety przydomowej oczyszczalni
Tradycyjne szamba, które do niedawna były jedyną alternatywą dla kanalizacji, zbudowane są z betonowych kręgów. Przestrzenie między nimi wypełniane są pianką lub klejem, lecz z biegiem lat, pod wpływem działania czynników zewnętrznych, spojenia te tracą na jakości, rozszczelniają się. Do gleby zaczyna wówczas wyciekać zawartość takiego szamba, zanieczyszczając ją, a także znajdujące się w niej organizmy żywe, rośliny, zwierzęta.
Oczyszczalnie biologiczne zapewniają maksymalną trwałość i szczelność. Wewnątrz zbiornika montowanego pod ziemią zachodzą naturalne procesy gnilne, a powstała w ich wyniku woda, może zostać ponownie użyta np. do podlewania ogródka.
Dzięki takiemu systemowi nie tylko minimalizujesz ryzyko przedostania się nieczystości poza zbiornik i skażenie ziemi, ale także zyskujesz szansę na oszczędzenie wody do nawadniania swoich roślin.
Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na danym terenie możliwy jest tylko wówczas, jeśli jej projekt spełnia wszystkie założenia przepisów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy możesz zastosować na swojej działce takie rozwiązanie, upewnij się we właściwym jej urzędzie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden
Fot. Shutterstock