Masz do przeprowadzenia kluczowe dla działalności firmy głosowanie, ale jeden z członków zarządu zapowiedział, że nie stawi się z powodu choroby bądź wyjazdu? A może mieszka za granicą i nie ma możliwości przybycia? Poznaj idealne rozwiązanie!
Czy można głosować przez internet?
Dziś przez internet można zrobić niemalże wszystko. Nasze pytanie brzmi: czy można głosować przez internet, zwłaszcza gdy kwestia poddawana głosowaniu jest niezmiernie ważna dla działania, a być może nawet istnienia firmy czy spółki?
Odpowiedź jest twierdząca. Wiele zmieniło się na początku 2020 roku, kiedy w życie weszły nowe przepisy dopuszczające organizowanie walnych zgromadzeń akcjonariuszy oraz prac zarządów i rad nadzorczych przez internet. Na takich spotkaniach online nie tylko toczy się dyskusje, ale także decyduje o losach spółek za pośrednictwem głosowania, nierzadko tajnego.
Głosowanie przez internet – wymogi
Aby głosowanie online nie zostało zmanipulowane przez członków organizacji ani osoby trzecie, a także było bezpieczne, szybkie, sprawne i w razie konieczności tajne, nie należy posługiwać się narzędziami darmowymi ani przygotowanymi wcześniej do innych celów, np. głosowania innego typu. Już sam fakt przygotowania programu przez pracownika danej organizacji sprawia, że głosowanie nie jest tajne, a mechanizm działania może nie być bezstronny.
Na potrzeby takich sytuacji powstał system Privote, oferujący rozbudowaną aplikację do głosowania i prowadzenia posiedzeń. Gwarantuje bezpieczeństwo i poufność danych oraz rzetelność zbierania, liczenia i prezentowania głosów oddanych przez użytkowników. Zachęcamy do zapoznania się ze sposobem funkcjonowania Privote.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Privote.net.
Zdj. Shutterstock