Konno można jeździć w dopasowanej bluzce lub t-shircie. A jednak to koszulka polo kojarzy się z jazdą konną najbardziej. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i poznaj historię wyjątkowej koszulki polo, wykorzystywanej w wielu dyscyplinach sportowych.
Skąd się wzięła koszulka polo?
Powstanie i natychmiastowa popularyzacja koszulki polo nastąpiły w pierwszej połowie XX wieku, kiedy słynny tenisista Rene Lacoste sprzeciwił się wytycznym dotyczącym stroju konkursowego. W trakcie turnieju US Open w 1926 roku wyszedł na kort w koszulce własnego projektu: wkładanej przez głowę, nie zaś – jak się przyjęło – zapinanej na guziki. Inna była też długość rękawa: w koszulce polo nieznaczna, podczas gdy tradycyjne koszule do tenisa podwijało się do łokci.
Choć podstawową grupą docelową koszulek polo byli tenisiści, ten rodzaj garderoby szczególnie upodobali sobie golfiści. Do dziś w trakcie gry w golfa nosi się właśnie koszulkę polo.
Skąd „polo” w nazwie koszulki?
Słowo „polo” odnosi się do gry sportowej popularnej w Środkowej Azji, w starożytności zaś rozgrywanej w Tybecie jako pulu. Możesz kojarzyć ją Wielką Brytanią, ponieważ to właśnie tam stanowiła modną grę w XVIII wieku, rozgrywaną na dworze królewskim. Za ocean dotarła za sprawą brytyjskiej artylerii, która stacjonowała w Indiach.
No dobrze, ale dlaczego termin „polo” przykleił się do koszulki Lacoste, skoro używali jej tenisiści i golfiści? Ponieważ okazało się, że to właśnie w grze polo przyjęła się najlepiej. W 1972 roku kolekcję koszulek inspirowanych grą w polo wypuścił Ralph Lauren. Dziś ten rodzaj garderoby znajduje się w wielu kolekcjach marek jeździeckich, np. Spooks, Veredus, Makebe, Kingsland, Animo Biarritz, Equiline.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Equishop.com.
Zdj. Shutterstock