Wykonanie instalacji, w której wykorzystywane są różnego rodzaju rury wymaga zastosowania odpowiednich elementów łączących poszczególne komponenty. Jakie? Wszystko zależy od tego, jaką instalację wykonujemy, na jakie czynniki będzie ona narażona itp. Jednym ze stosowanych elementów są kolana hamburskie. Co to takiego i kiedy są wykorzystywane?
Wykorzystanie samych rur nie daje możliwości prostego i efektywnego modyfikowania, dlatego niezbędne jest stosowanie specjalistycznych łączników, jak np. kolana hamburskie, a także mufy i zwężki czy trójniki hamburskie. Wszystkie te elementy są bardzo istotne, aby przygotować szczelną i solidną konstrukcję. Odpowiednio dopasowane pozwalają w zasadzie bez ograniczeń modyfikować strukturę systemu, kierując wodę tam, gdzie chcemy. Jednak aby całość była funkcjonalna, efektywna i bezawaryjna, trzeba wybierać dobrej jakości elementy wykonane z solidnych materiałów.
Rodzaje kolan hamburskich i ich wykonanie
Kluczową kwestią jest w przypadku kolan hamburskich szczelność. W praktyce komponenty te przygotowywane są zgodnie z przyjętymi normami, określającymi bezpieczeństwo i parametry danego wyrobu. Istotna jest zatem trwałość, w tym także stopień odporności na korozję. W instalacjach wodnych doskonale sprawdzają się złączki przygotowane ze stali nierdzewnej, ale w praktyce kolana hamburskie wykonane mogą być także ze stali węglowej lub kotłowej.
W obrębie kolan hamburskich wyróżnić można szwowe i bezszwowe komponenty, przy czym te pierwsze są wykorzystywane znacznie rzadziej. Są one łączone z rurami przy pomocy spawów i sprawdzają się w instalacjach niskociśnieniowych. Z kolei łączniki bezszwowe to idealne rozwiązania w instalacjach gazowych i wodnych, narażonych na działanie różnych temperatur czy zmiennego ciśnienia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producent, hurtownia rur PCV i armatury sanitarnej.
Fot. Shutterstock