Jak zbudować piaskownicę dla dzieci

Jak zbudować piaskownicę dla dzieci

Jeśli tylko mamy możliwość (działka lub ogródek przy domku jednorodzinnym) powinniśmy rozważyć instalację placu zabaw dla dzieci. Korzystające ze świeżego powietrza i zajęte maluchy są z reguły dużo grzeczniejsze i szczęśliwsze. Oczywiście można kupić gotowe drabinki czy piaskownicę w markecie, ale jakaż to jest satysfakcja, gdy wykonamy je własnoręcznie. Koszt i staranność wykonania też jest korzystniejsze przy własnej inwencji.
Po pierwsze musimy wybrać miejsce na piaskownicę. W ciągu dnia powinno być w cieniu, a rano i popołudniu może je ogrzewać słońce. Taka lokalizacja ma dwie zalety – dzieciom nie grozi przegrzanie, a piasek ma optymalną temperaturę do zabawy. Najlepiej gdy cień daje budynek niż drzewo, bo liście mogą spadać i piaskownica może potrzebować czyszczenia od czasu do czasu. Plac zabaw powinien być także na widoku z pomieszczenia, gdzie w ciągu dnia spędzamy największą ilość czasu.
Po drugie musimy skompletować materiały: grube deski z zaokrąglonymi krawędziami – długość ok. 2,5 m, szerokość 20-30 cm, brezent na spód – zabezpieczy piasek przed kretami i dziecko nie dokopie się do gruntu
kątowniki i śruby farba lub lakier, piasek do piaskownicy (nie budowlany!)
Po trzecie projekt i wykonanie. Idealna piaskownica to taka, gdzie mogą się bawić swobodnie i jednocześnie przynajmniej 3-4 maluchy. Zaznaczamy kołkami odpowiedni wymiar. Następnie usuwamy nierówności, trawę, wyrównujemy teren, kopiemy rowki na deski. Na spód kładziemy materiał, nieco większy niż projektowana piaskownica. Następnie umieszczamy w rowkach deski i skręcamy je, umacniając kątownikami. Deski nie mogą mieć szpar i chybotać się. Potem pozostaje zeszlifować ostre krawędzie i pomalować kolorową farbą. Ostatnim krokiem jest wsypanie piasku, należy zostawić około 10 centymetrów od krawędzi, żeby się nie przesypywał. I piaskownica gotowa!

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*