Kupno gryfu do domowej siłowni może być trudnym zadaniem. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami, czy jesteś już doświadczonym kulturystą, wybór odpowiedniego gryfu może mieć ogromny wpływ na twoje postępy. Koniecznie dopasuj sprzęt do ćwiczeń, które zamierzasz wykonywać, mając na uwadze również ogólny cel treningowy i posiadany budżet. Odpowiednio dobrany gryf dba o stan twoich stawów nadgarstkowych, łokciowych i barkowych, sprawiając, że ćwiczenia są bezpieczniejsze.
Rodzaje gryfów
Gryf to prosty (najczęściej) stalowy pręt, na który nakłada się ciężary. Dzielimy go na 4 kategorie: prosty, łamany, krótki (hantle) i kratownicę.
Gryf prosty zwany olimpijskim
Idealnie nadaje się do dynamicznego treningu crossfitowego, gdyż wytrzymuje obciążenie nawet do 450 kg. Sprawdza się zarówno podczas wyciskania sztangi na leżąco, jak i martwego ciągu oraz wiosłowania sztangą w opadzie. Jest na tyle sprężysty, że nawet przy dużych obciążeniach powraca do pierwotnego kształtu bez trwałej deformacji, co pozwala na długie użytkowanie sprzętu. Gryf prosty męski waży 20 kg przy długości 220 cm i średnicy 50 mm. Wersja damska mierzy 210 cm i waży 15 kg.
Gryf łamany
Jest wygięty pod kątem 45 i 30 stopni, licząc od osi gryfu, na który zakłada się obciążenia. Najczęściej stosuje się go do treningu bicepsów oraz tricepsów, gdyż pozwala na większą wydajność ćwiczeń, zmniejszając obciążenie na nadgarstkach.
Gryf krótki
To gryf do założenia hantli sprawdza się zarówno przy ćwiczeniach rąk, jak i nóg. Niezastąpiony przy takich ćwiczeniach jak uginanie hantli przed sobą i zza głowy, przysiady i wykroki z hantlami czy też wiosłowania hantlami.
Kratownica
To rodzaj gryfu o specjalnej konstrukcji, który pozwala na urozmaicenie treningu, a także zmianę ułożenia ramion. Wygięcie sprzętu pozwala trenować bardziej wyizolowane partie mięśni. Stosowany jest głównie do trenowania tricepsów i bicepsów.
Jak wybrać odpowiedni gryf do domowej siłowni?
Szukając gryfu do swojej domowej siłowni, musisz mieć jasno sprecyzowane oczekiwania. Przede wszystkim musisz określić swoje potrzeby i cele treningowe. Jeśli chcesz ćwiczyć głównie mięśnie pleców i ramion, powinieneś wybrać gryf, który ma szerokie uchwyty, aby zapewnić maksymalną stabilność podczas treningu. Jeśli chcesz skupić się na ćwiczeniach nóg, powinieneś wybrać gryf, który ma długość dopasowaną do twojego wzrostu. Jeżeli masz w planie ćwiczenia dynamiczne i wiele powtórzeń w serii, wygodnym rozwiązaniem będzie sztanga krótsza, czyli z gryfem 150-120 cm. Mając w planach wyciskanie na klatkę lub barki albo popularny martwy ciąg, będziesz potrzebować dłuższego gryfu prostego o minimalnej długości 180 cm. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest materiał, z którego został wykonany gryf. Najlepszym rozwiązaniem jest gryf stalowy lub aluminiowy. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia. Ostatni czynnik to cena. Zazwyczaj drogie gryfy mają lepsze parametry techniczne i są trwalsze niż tańsze modele.