Inteligentny dom – czy znacząco ułatwia życie?

Coraz częściej w czasopismach z branży budowlanej przewija się pojęcie domu inteligentnego. Jeszcze zaledwie kilka lat temu, było to innowacyjne rozwiązanie, na które stać było nielicznych. Dziś system domów inteligentnych jest coraz popularniejszy i dostępny szerszej publiczności. Tym bardziej więc warto zastanowić się co ta innowacja zmienia naszym życiu i z jakimi udogodnieniami się wiąże. O wszystkich kwestiach związanych z instalacją systemu inteligentnego do domu, dowiecie się więcej na stronie firmy Lekom http://www.lekom.pl/.

Sterowanie oknami

Co powiesz na to, że rano budzi Cię nie tylko budzik, ale i przyjemne promieni słońca? Oczywiście wcześniej roleta byłaby zasunięta – dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki odpowiednim siłownikom zainstalowanym w roletach możliwe jest zaprogramowanie jej zasuwania i podnoszenia o danych godzinach. Zainstalowane po zewnętrznej stronie czujniki reagują na panujące  w danej chwili warunki atmosferyczne. Oznacza to, że kiedy nagle zaczyna padać ulewny deszcz, albo spada znacznie temperatura, rolety zasuną się by ochronić domdom2 przed wychłodzeniem.

Bezpieczeństwo

Chyba najistotniejszą kwestią, o której należy wspomnieć kiedy poruszamy temat domu inteligentnego, jest bezpieczeństwo. Chodzi to nie tylko o zaawansowane i rozbudowane systemy alarmowania w przypadku włamania. Mam także na myśli chronienie przed zagrożeniami wynikającymi z awarii instalacji, które nie są od nas zależne. Dajmy na to, wyjeżdżamy na dłuższe wakacje, zostawiamy dom zamknięty. Jaką mamy pewność, ze podczas naszej nieobecności nie pęknie rura z wodą, albo nie nastąpi wyciek gazu? Teoretycznie takie przypadki nie zdążają się notorycznie, ale ani zalanie, ani wybuch gazu nie brzmi dobrze. Posiadając dom inteligentny, unikniemy przykrych konsekwencji takich awarii a na pewno zminimalizujemy je. Kiedy dochodzi do niekontrolowanego wycieku, system nie tylko blokuje instalację i odcina ją, ale i alarmuje odpowiednie służby ratunkowe.

4 Komentarze

  1. Inteligentne domy to w Polsce wciąż przyszłość. Niby wszystko już mamy żeby je budować, a mimo to rozwiązania są na tyle drogie, że ciężko zainwestować w takie udogodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*