Jaka aura pogodowa w naszym kraju panuje, każdy widzi. Śnieg, deszcz, kilka miesięcy słońca, często przeplatanych gradobiciem, względnie silnymi opadami deszczu. Każdy właściciel samochodu, który darzy swoje cztery kółka uczuciem, doskonale wie, jakie mogą być skutki takich rewolucji pogodowych. Karoseria samochodu zniesie wiele, do czasu… Potem tylko patrzeć jak powstają nieestetyczne przebarwienia, pęcherze, a potem tylko rdza, szpachla, kasacja. Mówiąc krótko – niewesoła wizja. W najlepszej sytuacji znajdują się posiadacze garaży. Lecz co zrobić jeśli garażu nie posiadasz, a teren wokół domu nie pozwala Ci na jego ustawienie?
Wiata wiacie nierówna
Dobrym rozwiązaniem, które pomoże nam ochronić samochód przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi jest wybudowanie zadaszenia. Taka konstrukcja jest zazwyczaj ergonomiczna – tworzy osłonę i jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca na podwórku. No i jest mobilna, więc jeżeli wizja ukształtowania podjazdu ulegnie zmianie, to przeniesiesz ją w prosty sposób. Z pewnością będzie to łatwiejsze, niż przenoszenie garażu….
A gdyby tak nasza wiata pomogła nam zarabiać? Jasne, już samą oszczędnością są zmniejszone koszty eksploatacji, rzadsze wizyty u lakiernika itd. Ale mam na myśli zarabianie energii elektrycznej – czyli jednego z czynników najbardziej obciążających domowy budżet. Jak to możliwe? Odpowiedzią na to pytanie są carporty fotowoltaiczne, zwane inaczej wiatami fotowoltaicznymi. Na czym polega ten wynalazek nowoczesnej myśli technologicznej?
Paliwo z nieba
Wiaty fotowoltaiczne od klasycznych wiat różnią się pokryciem dachu. Kiedy powierzchnię zadaszenia tradycyjnej wiaty tworzy blacha, papa lub dachówka, w nowoczesnej wersji funkcję dachu przejęły solary. Znany nam już z instalacji montowanych na dachach budynków system został zainstalowany na specjalnej konstrukcji, co w całości tworzy praktyczną i solidną wiatę. Co z odśnieżaniem zimą? Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić zsuwanie się śniegu z powierzchni dachu. Nie musicie więc odśnieżać ani wiaty, ani samochodu – i znów oszczędzacie, tym razem czas. Szczegółowe plany takich wiat możecie znaleźć na stronie firmy SolarX: http://solarx.pl/wiaty-fotowoltaiczne/.
Energię jaką zbiorą z promieni słonecznych panele słoneczne możesz wykorzystać na wiele sposobów. Możesz zasilić nią dom, lub odsprzedać firmie dostarczającej prąd. Proekologiczni miłośnicy motoryzacji mogą dzięki solarnym carportom stać się posiadaczami przydomowej stacji zasilającej samochody elektryczne. I jeszcze jedna dobra informacja – istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na część tej realizacji.
Fotowoltaiczne carporty podbijają Polskę!
Jeżeli myślicie, że wiaty fotowoltaiczne to rozwiązanie jedynie do przydomowych ogródków, to grubo się mylicie. Pierwsze zastosowanie carpotów fotowoltaicznych na szersza skalę miało miejsce w Rzeszowie, na parkingu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Stworzono tam 40 wiat fotowoltaicznych, na których umieszczono panele solarne o łącznej mocy 170 kW. Kolejne carporty fotowoltaiczne na dużą skalę powstają w Sanoku, na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekereacji. Energia uzyskana za ich pomocą ma zasilić sanocki MOSiR, co pozwoli na zaoszczędzenie niemalże 1/5 rocznych wydatków na energię elektryczną!
4 thoughts on “Fotowoltaiczne carporty – współczesny kaprys czy praktyczne rozwiązanie?”