Ze względu na coraz wyższe normy dotyczące emisji spalin w samochodach stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, mające na celu zmniejszyć emisję szkodliwych substancji. Jedynym z nim jest EGR. Jak działa EGR i dlaczego warto raz na jakiś czas czyścić zawór EGR?
Jak czyszczenie zaworu EGR uchroni nas przed usterką?
Zawór EGR znajduje się w układzie oddechowym samochodu – w zależności od modelu położenie to jednak nieco się różni. Jego zadaniem jest obniżanie temperatury powietrza w komorze spalania silnika. Dzięki temu proces dopalania spalin spowalnia, zmniejszając tym samym ilość tlenków azotu, emitowanych podczas jazdy. Podczas tego procesu tworzy się nagar, czyli osad z oleju i sadzy, który z czasem zapycha zawór EGR.
Czyszczenie zaworu EGR zapobiega poważnym awariom zaworu EGR, które objawiają się większym spalaniem paliwa i nierówną pracą silnika, a także jego gaśnięciem. Czyszczenie zaworu EGR jest także skutecznym sposobem naprawy mniej poważnych awarii.
Czyszczenie zaworu EGR oraz chiptuning, dzięki któremu można zredukować ilość nagaru, pozwalają znacząco przedłużyć jego żywotność i uchronić nas od awarii, która niekiedy nie pozwala nawet kontynuować jazdy. Dlatego warto zlecić czyszczenie zaworu EGR w interwałach 60-80 tysięcy kilometrów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TDI-RACING.
Fot. Shutterstock.