Posługujesz się kilkoma pilotami do otwierania bram? Gubisz piloty lub mylisz się i sięgasz po niewłaściwy, przez co otwieranie bramy zajmuje Ci dużo czasu? Poznaj nowoczesny pilot uniwersalny do bram, dzięki któremu znacząco zwiększysz komfort wjeżdżania na teren chroniony i wyjeżdżania z niego. Koniecznie przeczytaj!
Klasyczny pilot do bramy vs. pilot uniwersalny do bram
Klasyczny pilot do otwierania bramy współpracuje z jedną określoną bramą – np. wjazdową na teren prywatny lub garażową – a także działa w oparciu o sygnał szyfrowany kodem stałym bądź zmiennym. Tymczasem nowoczesny pilot uniwersalny do bram skupia w sobie kilka pilotów. Jeżeli jest to dodatkowo model samokopiujący, błyskawicznie i łatwo skopiuje kody – stałe lub zmienne – z innych pilotów, dzięki czemu zastąpi je podczas otwierania bramy.
Klasyczne piloty nie muszą mieć podobnych kodów ani takich samych częstotliwości. Nie muszą nawet należeć do tego samego producenta. Wystarczy sczytać ich kody za pomocą pilota uniwersalnego, a następnie wgrać nowy pilot do urządzenia – np. stacji bramowej – zamiast poprzedniego. Odtąd możesz wozić ze sobą tylko jeden gadżet i otwierać nim nawet cztery różne bramy.
Warto również zaznaczyć, że pilot uniwersalny może zastąpić pilot otwierający szlaban lub opuszczający słupek automatyczny w przestrzeni strzeżonej.
Jak wybrać pilot uniwersalny do bram?
Piloty do bram uniwersalne i klasyczne wybiera się w oparciu o podobne dane i parametry. Warto kupić urządzenie marki znanej i sprawdzonej. Należy dodatkowo sprawdzić, czy pilot uniwersalny współpracuje z odbiornikami, np. stacjami bramowymi, innych producentów.
Poza kompatybilnością producentów i serii produktowych istotne są parametry takie jak zasięg pilota, maksymalna liczba kodów do sczytania i odpowiadających im przycisków, klasa odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne (IP), częstotliwość pracy. Pilot powinien być odporny na trudne warunki pogodowe, uderzenia, upadki. Najbezpieczniejszy kod szyfrowany jest dynamicznie, co uniemożliwia przechwycenie sygnału. Jest to ważne zwłaszcza w gęstej zabudowie, np. na osiedlu mieszkalnym.
Warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe takie jak chociażby wzmacniacz zasięgu wydłużający strefę działania nawet o 50% czy też działanie dwukierunkowe pozwalające sprawdzić, czy brama prawidłowo się zamknęła. Pilot uniwersalny powinien też być poręczny. Dzięki oczku umieszczonemu na końcu można go przytwierdzić do kluczy samochodowych, by nigdy o nim nie zapomnieć.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Twojabrama.pl.
Zdj. Shutterstock