Chyba większość z Czytelników pamięta scenę z kultowego filmu Stanisława Barei “Poszukiwany, poszukiwana”, w której odkrywamy, że jeden z bohaterów skrywa w swojej łazience produkcję bimbru i wcale nie bada zawartości cukru w cukrze. Instalacja składała się z ogromnej ilości rurek i beczek i zajmowała praktycznie całą łazienkę. Przez te lata sporo się zmieniło, a destylatory do już nie przypominają improwizowanych instalacji z lat 80. minionego wieku. Zacznijmy jednak od początku. Bimber nie jedno ma imię – nazywany jest też księżycówką, duchem puszczy, samogonem – a nazwa tego trunku zmienia się wraz z rejonem Polski.
Skąd wziął się bimber na polskich stołach?
Tradycja wytwarzania przeróżnych napojów alkoholowych jest od wieków obecna w polskiej kulturze. Dawniej były to głównie wina i piwa, ale bimber zaczął pojawiać się już w XIX wieku, gdy odkryto, że z pszenicy i ziemniaków można wytwarzać nie tylko jedzenie… Popyt na alkohol wysokoprocentowy wzrastał podczas wszelkich kryzysów. Jeden z większych wzrostów popularności bimbru przypada na czas II Wojny Światowej. Jednak największy rozgłos zyskał bimber w czasach PRL. Wynikało to głównie z niedostępności i bardzo wysokich cen wódki. Polska kreatywność i zaradność wygrała, a aparatury gościły w wielu polskich domach. Oczywiście ówczesna władza starała się ukrócić ten proceder, ścigając osoby wytwarzające księżycówkę, którym groziła nawet kara więzienia. Obecnie, według przepisów polskiego prawa wytwarzanie bimbru, a także jego sprzedaż są nielegalne. Można jednak posiadać aparaturę destylującą.
Jak powstaje bimber?
Podstawą dobrej jakości bimbru jest odpowiednia receptura – najlepiej sprawdzona i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Równie ważny jest dobór odpowiednich składników i aparatury, a nawet jakość wody. Choć można spotkać się z opinią, że aparatura nie musi być specjalnie zaawansowana, to jednak warto postawić na certyfikowane urządzenia, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Pamiętajmy, że w czasie wytwarzania bimbru dochodzi do reakcji chemicznych, w czasie których może dojść do wytworzenia metanolu i innych szkodliwych substancji. Wybierając nowoczesne urządzenia destylujące, takie jak Fine Reflux System zmniejszamy to ryzyko. Posiada on innowacyjny system chłodzenia pary, który pozwala zatrzymać wszelkie nieczystości na dnie urządzenia. W efekcie z destylatora uzyskiwana jest niezwykle czysty płyn, bez dziwnego zapachu, czy zaszumień.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Destyluj.pl
1 thoughts on “Czym jest bimber i jak powstaje? Kilka faktów i trochę historii”