Destrukcyjne działanie korozji na metal jest znane od wieków. Praktycznie od samego początku specjaliści poszukiwali sposobów na poprawę jego trwałości w niesprzyjających warunkach. Cynkowanie jest jednym z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed korozją. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!
Co to jest cynkowanie?
Ogólnie rzecz biorąc, cynkowanie polega na nakładaniu powierzchni cynkowej na powierzchnię metalu, zwykle żelaza lub stali. Stal ocynkowana odgrywa ważną rolę w wielu branżach. Często wykorzystuje się ją w budownictwie, rolnictwie, transporcie i energetyce. Wyróżniamy dwie główne metody zabezpieczenia przed korozją: zimny cynk i cynkowanie ogniowe. Różnią się przede wszystkim stopniem ochrony i sposobem aplikacji. Zapewniają ochronę barierową i galwaniczną.
Czym jest zimny cynk?
Szukasz sposobu na zabezpieczenie przed korozją? W takim razie zwróć uwagę na zimny cynk, który ma właściwości farby. Proponowana powłoka jest gotowa do użycia, dzięki czemu możesz zaoszczędzić sporo czasu.
Zimny cynk to sprawdzona metoda na zabezpieczenie przed korozją. Składa się w 85 proc. ze zmikronizowanego mikro i nano cynku, a także w 5 proc. z płatków aluminium w suchej powłoce oraz żywicy akrylowej. Proponowany produkt gwarantuje doskonałą ochronę barierą i katodową dla metali żelaznych. To świetna alternatywa dla metalizacji natryskowej cynkiem na gorąco i cynkowania ogniowego.
Farby cynkowe możesz nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym. Różnią się od tradycyjnych powłok ze względu na obecność związku wiążącego. Takie spoiwa gwarantują mechaniczne wiązanie cynku ze stalą, oferując ochronę na najwyższym poziomie.
Cynkowanie: sposób na zabezpieczenie przed korozją
Po nałożeniu na metal powłoka cynkowa wysycha i twardnieje. W ten sposób tworzy ochronna warstwa tlenku cynka, która nie przepuszcza wilgoci i powietrza. Wspomniana powłoka eliminuje elektrolit, czyli jeden ze składników niezbędnych do wystąpienia korozji. Podłoże stalowe nie może wejść w kontakt z wilgocią i powietrzem z zewnątrz. Cynkowanie to sprawdzona metoda na zabezpieczenie przed korozją.
Ochrona galwaniczna, znana również jako katodowa, chroni znajdujące się pod spodem podłoże stalowe. Profilaktycznie koroduje, tym samym poświęcając się w procesie. Wspomniany rodzaj ochrony sprawdzi się w sytuacji, w której chroniona stal może zostać odsłonięta w wyniku nacięć, zadrapań, uszkodzenia lub wgniecenia powłoki. Należy przypomnieć, że cynk jest metalem elektroujemnym i wysoce reaktywnym. Przejmie rolę anody, a zatem koroduje w przypadku, gdy sąsiednia stal jest niezabezpieczona. Cynk zapewnia ochronę galwaniczną, dopóki powłoka nie zużyje się całkowicie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sid Coating’s